Wniosek o samochód zastępczy z OC sprawcy

wniosek o samochód zastępczyUczestniczyłeś w wypadku, który nie zdarzył się z Twojej winy a Twój samochód jest obecnie w warsztacie? Jeżeli pojazd jest Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania, nie powinieneś się martwić – przysługuje Ci samochód zastępczy, którego koszt zostanie pokryty przez OC sprawcy kolizji. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy może ubiegać się każdy, kto brał udział w kolizji wywołanej przez stronę przeciwną a także w jej skutku został wyzbyty środka transportu. Nieistotne jest to, do jakich celów prywatnych lub zawodowych korzystasz z samochodu. Jak już ustalisz, iż brak samochodu naraża Cię na uciążliwości, masz możesz ubiegać się o pojazd zastępczy.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o samochód zastępczy?

Podanie o pojazd zastępczy możesz złożyć wprost u ubezpieczyciela, bowiem takiego rodzaju rozwiązanie w ofercie ma także wiele warsztatów oraz wypożyczalni samochodowych. Część z nich prócz tego gwarantuje tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na kilkunastodniowy wynajem samochodu, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu kosztów bezpośrednio z ubezpieczalnią sprawcy. Aby uzyskać zastępczy pojazd będziesz musiał wypełnić kilka formalności.

Pamiętaj więc, by zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy,
  • dokument z ubezpieczalni z informacją o przyjęciu zgłoszenia do likwidacji plus ewentualności pożyczenia pojazdu.

Dzięki Auto Etapia nie musisz się martwić i zajmować wypełnianiem stosu dokumentów my to zrobimy za Ciebie. Zajmiemy się również całą procedurą w towarzystwie ubezpieczeniowym podczas likwidacji szkody.

O czym pamiętać podczas wynajmu samochodu zastępczego?

Samochód zastępczy przysługuje Ci niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swojego auta na co dzień, jednakże tylko wtedy, jeżeli nie masz innego środka transportu. Gdy masz w posiadaniu drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej usługi. Pamiętaj też o tym, iż Twój tymczasowy środek transportu nie ma prawa być samochodem wyższej wersji aniżeli to, którego właścicielem jesteś, a opłata za wynajem nie może przewyższać średniej ceny na rynku.

Czas korzystania z samochodu zastępczego

Korzystać z wypożyczonego auta masz prawo już od dnia powstania szkody, nawet do czasu odebrania swojego pojazdu z warsztatu bądź w przypadku, kiedy nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili zakupu nowego auta. Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe udowodni, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to ma prawo odmówić całego zwrotu pieniędzy.

5.00 avg. rating (99% score) - 4256 votes
Zadzwoń do nas