Uczestniczyłeś w wypadku, który nie zdarzył się z Twojej winy a Twój samochód jest obecnie w warsztacie? Jeżeli pojazd jest Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania, nie powinieneś się martwić – przysługuje Ci samochód zastępczy, którego koszt zostanie pokryty przez OC sprawcy kolizji. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy może ubiegać się każdy, kto brał udział w kolizji wywołanej przez stronę przeciwną a także w jej skutku został wyzbyty środka transportu. Nieistotne jest to, do jakich celów prywatnych lub zawodowych korzystasz z samochodu. Jak już ustalisz, iż brak samochodu naraża Cię na uciążliwości, masz możesz ubiegać się o pojazd zastępczy.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o samochód zastępczy?
Podanie o pojazd zastępczy możesz złożyć wprost u ubezpieczyciela, bowiem takiego rodzaju rozwiązanie w ofercie ma także wiele warsztatów oraz wypożyczalni samochodowych. Część z nich prócz tego gwarantuje tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na kilkunastodniowy wynajem samochodu, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu kosztów bezpośrednio z ubezpieczalnią sprawcy. Aby uzyskać zastępczy pojazd będziesz musiał wypełnić kilka formalności.
Pamiętaj więc, by zaopatrzyć się w:
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
- numer i datę szkody,
- dane umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy,
- dokument z ubezpieczalni z informacją o przyjęciu zgłoszenia do likwidacji plus ewentualności pożyczenia pojazdu.
Dzięki Auto Etapia nie musisz się martwić i zajmować wypełnianiem stosu dokumentów my to zrobimy za Ciebie. Zajmiemy się również całą procedurą w towarzystwie ubezpieczeniowym podczas likwidacji szkody.
O czym pamiętać podczas wynajmu samochodu zastępczego?
Samochód zastępczy przysługuje Ci niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swojego auta na co dzień, jednakże tylko wtedy, jeżeli nie masz innego środka transportu. Gdy masz w posiadaniu drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej usługi. Pamiętaj też o tym, iż Twój tymczasowy środek transportu nie ma prawa być samochodem wyższej wersji aniżeli to, którego właścicielem jesteś, a opłata za wynajem nie może przewyższać średniej ceny na rynku.
Czas korzystania z samochodu zastępczego
Korzystać z wypożyczonego auta masz prawo już od dnia powstania szkody, nawet do czasu odebrania swojego pojazdu z warsztatu bądź w przypadku, kiedy nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili zakupu nowego auta. Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe udowodni, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to ma prawo odmówić całego zwrotu pieniędzy.