Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC w 2018 roku

brak oc 2018Jak powszechnie wiadomo, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. W momencie zakupu samochodu, musimy pamiętać o jego równoczesnym ubezpieczeniu, poprzez wykupienie polisy OC. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC możemy również kupić ubezpieczenia  Assistance (AS), czy ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) lub  Autocasco (AC) które w razie kradzieży, wypadku, klęski żywiołowej, awarii pojazdu gwarantują nam dodatkowy wachlarz świadczeń.

Co jeśli nie posiadamy OC lub zapomnieliśmy o polisie OC?

Gdy nie posiadamy ważnej polisy OC lub zapomnieliśmy przedłużyć umowę o to ubezpieczenie, w momencie kontroli przez policję czeka na wysoka kara. Prawo na szczęście nie jest aż tak bardzo restrykcyjne dla zapominalskich, pod warunkiem, iż umowa ta nie przedawniła się do 14 dni:

  • do 3 dni od wygaśnięcia umowy płacimy 20% opłaty określonej powyżej
  • do 14 dni 50% opłaty określonej powyżej
  • powyżej 14dni 100% opłaty określonej powyżej

Nie bierze się pod uwagę żadnych zniżek, jeśli spowodujemy szkodę nie mając ważnego OC. Czekają nas do zapłaty horrendalnie wysokie sumy odszkodowań, często, jeśli dojdzie do ofiar śmiertelnych, kwoty mogą sięgnąć milionów nowych złotych.

Wysokość kary za brak OC w 2018 roku

kara za brak oc 2018

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia OC?

Można spotkać się z wieloma opiniami, iż skoro ubezpieczenie to i tak należeć się będzie TYLKO osobom trzecim, które z naszej winy uległy wypadkowi lub ich auto zostało uszkodzone, najlepiej kupić najtańsze OC i mieć święty spokój. Nic bardziej mylnego! Ubezpieczyciel, u którego zdecydowaliśmy się na najtańsza, najbardziej okrojoną wersję tej polisy może tak skonstruować umowę, żebyśmy jak najwięcej płacili z własnej kieszeni. Wiadomo, mało płacisz – mało wymagaj.

Najlepszym rozwiązaniem na znalezienie najodpowiedniejszego OC, jest dokładnie przeczytać OWU (ogólnych warunków umowy) i popytać agenta, co wchodzi w zakres OC, a co najważniejsze, kiedy ubezpieczyciel może odstąpić od wypłacenia odszkodowania. Poza tym ważnym czynnikiem może być opinia znajomych, którzy przecież też muszą gdzieś swoje auta ubezpieczać. Tutaj jednak na jedno trzeba zwrócić uwagę – nie dla każdego tego typu składka będzie taka sama – dużo więcej zapłacą osoby młode, mające minimalne doświadczenie za kółkiem, aniżeli klienci starsi, z długoletnia historią ubezpieczeniową. Największe opłaty czekają piratów drogowych, mających na swoim koncie masę kolizji. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych na mniejszą składkę mogą liczyć kobiety, które ukończyły 35 rok życia.

Podsumowując, wybierając OC, należy nie tylko kierować się wysokością składek, ale również dobrą opinią danego towarzystwa ubezpieczeniowego, gdyż lepiej zapłacić 100 złotych więcej w ciągu roku na pewniejsza składkę OC u zaufanego ubezpieczyciela, niż potem z własnej kieszeni płacić wysokie odszkodowanie tym, którzy przez nas ucierpieli.

5.00 avg. rating (99% score) - 4588 votes
Zadzwoń do nas