Pytania i odpowiedzi

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania  ze strony naszych klientów. Dotyczą one w najczęściej bezgotówkowego wynajmu samochodu zastępczego, poszkodowanych w kolizji  drogowej którzy likwidują szkody  z polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy zdarzenia.

Kto może skorzystać z bezgotówkowego wynajmu auta zastępczego?

 • Nasza firma specjalizuje się w bezgotówkowym najmie aut zastępczych. Jest to możliwość, z której może skorzystać każda osoba, której samochód został uszkodzony w wypadku, kolizji lub innych zdarzeniu drogowym, sprawca zdarzenia jest znany i szkoda w uszkodzonym pojeździe likwidowana jest z polisy OC sprawcy zdarzenia drogowego.Może to być zarówna osoba fizyczna oraz firma.

Czy w celu wynajmu auta zastępczego, konieczna będzie zgoda na to wynajęcie od towarzystwa ubezpieczeniowego?

 • Nie ma takiej konieczności. Osoba poszkodowana w zdarzeniu ma pełne prawo wynająć auto zastępcze jeżeli uszkodzenia jego pojazdu uniemożliwiają jego bezpieczne użytkowanie na drodze – wtedy to nie ma potrzeby, by uzyskiwać zgodę od towarzystwa na wynajęcie. Dodatkowo auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu już od chwili uszkodzenia jego pojazdu. Wszelkie formalności związane z uzyskaniem zgody trwają zwykle do kilku dni.

Czy wynajmując auto konieczne jest wpłacenie kaucji zabezpieczającej?

 • Jeżeli jesteś zainteresowany wynajmem auta zastępczego to z reguły nie wymagane jest wpłacenie kaucji zabezpieczającej. Zaznaczamy jednak, że kwestia jest zawsze wyjaśniania i indywidualnie ustalana z klientem.

Czy wynajmujący auto musi wyłożyć pieniądze za wynajem?

 • W naszej firmie dostajesz możliwość bezgotówkowego wynajmu auta zastępczego. Niemniej jednak rachunek za wynajem może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, a czasem nawet więcej. Jeżeli jesteś naszym klientem, to nie musisz wydawać żadnych pieniędzy. W naszej umowie brak jest również kaucji za wypożyczenie samochodu oraz brak jest limitu kilometrów

Kto pokrywa koszty wynajmu auta zastępczego?

 • Koszty związane z wynajmem auta zastępczego pokrywa ubezpieczyciel w ramach polisy OC sprawcy zdarzenia.

Kto jest odpowiedzialny za procedurę uzyskania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego za wynajęte auto zastępcze?

 • Wszelkimi formalnościami związanymi z dopełnieniem wszelkich procedur spoczywa na pracownikach naszej firmy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Od klienta oczekujemy współpracy w tym procesie, o ile oczywiście, zaistnieje taka potrzeba.

Co się stanie, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie zapłaci za wynajęte auto zastępcze?

 • Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów wynajmu auta zastępczego to nasza firma rozpoczyna szereg działań zmierzających do procedury windykacyjnej, włącznie z procesem sądowym. Cała procedura w żaden sposób nie obciąża klienta, ponieważ z reguły nie bierze w niej udziału. Niemniej jednak w sporadycznych przypadkach może zostać wezwany na rozprawę w charakterze świadka, nie bierze jednak udziału w sprawie jako strona.

Kto ponosi koszty sądowe i doradztwa prawnego?

 • Wszelkimi kosztami sądowymi i doradztwem prawnym w zakresie sprawy sądowej o zapłatę przez towarzystwo ubezpieczeniowe za wynajęte auto zastępcze ponoszone są przez naszą firmę. Ty jako klient, nie jesteś obciążony żadnymi tymi kosztami.

Jeżeli proces sądowy wygra towarzystwo ubezpieczeniowe, czy klient może zostać wezwany do zapłaty za wynajęte auto?

 • Przede wszystkim nakładamy wszelkich potrzebnych starań, by wygrać sprawę. Może jednak dojść do sytuacji, że w procesie sądowym część roszczenia zapłaty za wynajęte auto zastępcze zostanie uznana przez sąd jako bezzasadne. Jeżeli to będzie miało miejsce, to nie obciążymy Cię żadnymi dodatkowymi kosztami. Jest jednak jeden wyjątek od tej zasady: jeżeli klient dokonuje wynajęcia auta świadomie i poda fałszywe dane, dokona wyłudzenia lub odmówi ewentualnie wymaganej współpracy w całej procedurze windykacyjnej wówczas w przypadku przegrania procesu sądowego to klient zostaje obciążony kosztami wynajmu auta zastępczego i postępowania sądowego. Niemniej jednak podobna sytuacja dotychczas nie miała miejsca, i mamy ogromną nadzieję, że do niej nie dojdzie. Z uwagi na możliwość jej wystąpienia – oszustwa ze strony klienta – wolimy o niej poinformować.

Poniżej udostępniamy dla Państwa listę najczęściej zadawanych pytań, z którymi na co dzień spotykają się pracownicy naszej wypożyczalni samochodów w Szczecinie którzy wynajmują samochód krótkoterminowo.

Jakich dokumentów potrzebuję, aby wypożyczyć auto?

 • Aby móc wynająć samochód w naszej wypożyczalni konieczne będzie przedstawienie prawa jazdy oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty lub paszport).

Jak wygląda procedura wypożyczenia auta?

 • Po tym jak okażą Państwo potrzebne dokumenty oraz dokonają wyboru samochodu podpisywana jest umowa najmu, z którą należy szczegółowo zapoznać się. Jej zadaniem jest uregulowanie zakresu użytkowania samochodu oraz określenie ogólnej polityki wypożyczalni dotyczącej świadczonych usług.

Co powinna zawierać umowa najmu samochodu?

 • Umowa powinna wskazywać informacje o stanie technicznym i wizualnym samochodu, z dołączonym protokołem zdawczo-odbiorczym. Zaleca się, aby w jasny i przejrzysty sposób określała procedury postępowania w wypadku zdarzeń losowych, tj. : kradzież, wypadek, uszkodzenie, awaria auta – ze wskazaniem odpowiedzialności. Odpowiednio skonstruowana umowa posiada również tabelę opłat podstawowych i dodatkowych, spis wyposażenia i informacje o ubezpieczeniu.

Na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy najmu auta?

 • Na wstępie zaleca się przeprowadzenie dokładnej inspekcji auta, zwracając uwagę, czy jego stan pokrywa się z opisem w umowie. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności należy niezwłocznie poinformować obsługę. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej stanu auta, np.: telefonem komórkowym.

Czy możliwe jest wypożyczenie auta bez limitu kilometrów?

 • Limit kilometrowy jest częstą regułą podczas wynajmu auta. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby wypożyczyć auto bez limitów, to powinniśmy zapytać o taką opcję, gdyż najczęściej wypożyczalnie są elastyczne w tym względzie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że za auto bez limitu zapłacimy po prostu większą cenę. Nasza wypożyczalnia samochodów oferuje auta bez ograniczeń kilometrów gdy wynajmujesz samochód z oc sprawcy.

Czym jest kaucja i czy jestem zmuszony ją ponieść?

 • Kaucja jest zabezpieczeniem dla wypożyczalni samochodów na wypadek ewentualnego uszkodzenia auta oraz przekroczenia warunków umowy z winy Klienta. Standardowo kwota kaucji jest w całości zwracają przy zakończeniu okresu wynajmu, jeżeli nie doszło do uchybień ze strony wynajmującego.

Czy możliwe jest wypożyczenie auta bez kaucji?

 • Część z wypożyczalni samochodów działających na rynku oferuje taką możliwość, ale jest ona najczęściej obwarowana restrykcyjnymi zapisami w umowie. Wiele z nich mogą dodatkowo obciążyć klienta kosztami, dlatego w takim wypadku należy zawsze uważnie zapoznać się z informacjami zawartymi w umowie. Nasza wypożyczalnia nie stosuje kaucji gdy wynajmujesz auto zastępcze z OC sprawcy.

Jak przedstawia się polityka paliwowa wypożyczalni samochodów?

 • Nasza wypożyczalnia samochodów dostarcza auta z pełnym zbiornikiem paliwa, za które to wynajmujący nie płaci z góry, za to zwracając samochód musi zadbać o uzupełnienie baku do pełna. Najlepiej będzie poprosić o pomoc pracownika wypożyczalni o dotankowanie auta w naszej obecności, abyśmy mogli być pewni co do ilości paliwa w zbiorniku.

Co jeśli dokonam zwrotu niedotankowanego samochodu?

 • Wtedy to Klient naszej wypożyczalni samochodów zostanie obciążony kosztami tankowania, płacąc za brakujące paliwo oraz usługę uzupełnienia zbiornika.

Czy możliwe jest wypożyczenie auta bez karty kredytowej?

 • Posiadanie karty kredytowej jest konieczne podczas dokonywania wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub internetowej. Jeżeli Klient osobiście wynajmuje auto w siedzibie wypożyczalni, wtedy może uiścić należność gotówką lub kartą debetową. W naszej wypożyczalni preferowane są wszystkie formy płatności.

Jak wygląda procedura postępowania w przypadku awarii samochodu lub wypadku?

 • Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce to należy skontaktować się z wypożyczalnią i zastosować się do wskazówek pracownika. Na pewno nie należy podejmować naprawy na własną rękę, gdyż jej koszy nie zostanie pokryty z ubezpieczenia auta. Nasza wypożyczalnia oferuje wtedy auto zastępcze.

Czy jestem w zobowiązaniu ponieść odpowiedzialność finansową za auto w razie awarii lub wypadku niezawinionych przeze mnie?

 • Nasza wypożyczalnia samochodów w takiej sytuacji zajmuje się pokryciem kosztów naprawy. Niemniej jednak regulacje co do odpowiedzialności finansowej w razie wystąpienia szkody przybierają różne formy, więc najlepiej jest zawsze przeczytać umowę.

Czy inna osoba może być kierowcą wynajętego samochodu?

 • Tak, ale podobne informacje należy podać przy załatwianiu formalności. Konieczne staje się przedstawienie jego dokumentu tożsamości oraz prawa jazdy, gdyż w innym wypadku nie zadziała ubezpieczenie pojazdu.

Masz do nasz jeszcze jakieś pytania prosimy o kontakt ? Dołożymy starań, by rozwiać Twoje wszystkie wątpliwości.

5.00 avg. rating (99% score) - 2187 votes
Zadzwoń do nas