Wypadki drogowe zdarzają się i pociągają za sobą różnorakie następstwa. Wśród nich, najczęściej, wymienia się uszczerbek na ludzkim zdrowiu, zniszczone pojazdy i czasowy brak możliwości swobodnego korzystania z auta. Naprawa uszkodzonego samochodu ciągnie się czasem tygodniami. W tej sytuacji pewnym pocieszeniem jest rozwiązanie, jakie przewidzieli specjaliści od ubezpieczeń komunikacyjnych. W myśl przepisów ubezpieczeniowych, szkodą jest nie tylko zniszczenie pojazdu, lecz także brak możliwości swobodnego przemieszczania się nim. Za szkodę tego typu przysługuje rekompensata w postaci samochodu zastępczego. Konkretnie rzecz ujmując, chodzi o zwrot kosztów za wynajem takiego pojazdu. Możliwość ta obejmuje sytuacje, w których wynajem auta zastępczego uznaje się za konieczne.
Samochód zastępczy z oc sprawcy
Sąd Najwyższy w dniu 17 listopada 2011roku, podjął uchwałę, która reguluje obowiązki ubezpieczyciela, wynikające z umowy o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych. Odpowiedzialność ta obejmuje ekonomicznie uzasadnione i celowe wydatki związane z wynajmem samochodu zastępczego. Sąd wprowadził nowe prawo, które pokrywania kosztów wynajmu auta zastępczego nie uzależnia od braku możliwości zaspokojenia potrzeb komunikacyjnych przy pomocy transportu publicznego. Sąd Najwyższy wprowadził jeszcze jedną zmianę. Od listopada 2011 roku, o zwrot kosztów za samochód zastępczy szczecin mogą ubiegać się nie tylko ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Uszkodzony samochód nie musi już stanowić narzędzia pracy, tak jak miało to miejsce przed wymienioną wyżej datą. Auto zastępcze przysługuje także tym, którzy swoje samochody wykorzystują do celów codziennych. Sąd Najwyższy wprowadził też zawadę, według której, samochód zastępczy przysługuje przez cały okres niemożności korzystania z własnego. Przedtem auto takie przysługiwało tylko na czas rzeczywistej naprawy. Poszkodowani mogą zapłacić za wynajem auta zastępczego, po czym ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów z polisy oc sprawcy zdarzenia. Ale uwaga! Ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, jeśli uszkodzony samochód wykorzystywany był sporadycznie. Odmowa może mieć miejsce także wtedy, gdy użytkownik posiada jeszcze jedno auto. Pod pojęciem wydatków uzasadnionych ekonomicznie, rozumie się wynajem samochodu zastępczego tej samej lub niższej klasy od uszkodzonego. Wydatków na wynajem samochodu klasy wyższej ubezpieczyciel nie zgodzi się pokryć.
Samochód zastępczy z polisy Auto Casco
Samochód zastępczy przysługuje także wtedy, gdy szkoda likwidowana jest z polisy Auto Casco. Podobnie jak w usłudze przynależnej polisie oc, tak i tu, samochód zastępczy przysługuje na czas naprawy. Większość firm ubezpieczeniowych, usługę tego typu oferuje w ramach polisy assistance. Ubezpieczenie to kosztuje niewiele, gdyż dodaje się je do polisy Auto Casco za darmo bądź za niewysoką opłatę. Między samochodem zastępczym z polisy oc sprawcy i z polisy Auto casco jest istotna różnica. W pierwszym przypadku obowiązują zasady ogólne. W drugim określa je i ustanawia firma ubezpieczeniowa. Szczegóły na ich temat znajdziemy w części umowy zatytułowanej Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe same organizują i pokrywają koszt wynajmu pojazdów zastępczych. Ubezpieczycielom wolno w tym wypadku stosować specyficzne zasady i ograniczenia, dotyczące na przykład czasu wynajmu czy pokonywanych dystansów. Ogólnie, samochód zastępczy z polisy Auto Casco przysługuje na czas naprawy lub do momentu otrzymania odszkodowania za szkodę całkowitą. Szczegóły uzależnione są od ubezpieczyciela i opcji ubezpieczenia. Niektórzy ubezpieczyciele oferują wynajem auta zastępczego, nie tylko po wypadku lub kolizji, ale także w razie awarii samochodu.
Za co płacimy przy wynajmie auta zastępczego?
Wynajem auta zastępczego jest bezpłatny lub otrzymujemy zwrot kosztów tej usługi. Są jednak rzeczy, za które zapłacić musimy sami. Ubezpieczyciel sprawcy nie zapłaci za paliwo, które zużyjemy podczas jazdy samochodem zastępczym. Nie pokryje także kosztów podstawienia i odstawienia samochodu. Nie zapłaci również za ubezpieczenia poza oc i ac.
Co zastąpi samochód zastępczy?
Zdarzają się sytuacje, w których warsztat naprawczy i ubezpieczyciel sprawcy nie oferują auta zastępczego. Nie chcąc korzystać z pojazdu wynajętego z wypożyczalni, nie mając wygodnych połączeń komunikacji publicznej, możemy korzystać z usług taksówek lub innych przewoźników, zbierać rachunki, przedłożyć je w firmie ubezpieczeniowej sprawcy i ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków. Na dostarczonych dokumentach, muszą być zapisane dokładne informacje, co do tras i czasów przejazdów. Przed skorzystaniem z tej opcji. Lepiej upewnić się, czy dany ubezpieczyciel przewiduje taką możliwość i na jakich zasadach ją realizuje.
Kłopoty z ubezpieczycielami.
Niestety, nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe z życzliwością i zrozumieniem odnoszą się do potrzeb klientów związanych z wynajmem samochodów zastępczych. Niektóre próbują narzucać poszkodowanym korzystanie z wybranych firm zajmujących się wypożyczaniem aut. Tego robić nie wolno. Klienci sami decydują skąd wynajmą samochód zastępczy. Wiele firm żąda od klientów, by wyszukiwali i wybierali najtańszą ofertę rynkową. To również mija się z prawem, które obliguje klientów do wyboru ofert z pogranicza średniej i do wynajmu samochodu niższej lub tej samej klasy co uszkodzony pojazd. W przypadku samochodów zastępczych z oc sprawcy, ubezpieczyciele nie mogą narzucać klientom limitów czasowych ani kilometrowych. Inaczej to wygląda w wynajmie takich aut z polisy Auto Casco. Ubezpieczyciele przychylnie patrzą na klientów, którzy przed wynajmem auta zastępczego, składają oświadczenie o zamiarze skorzystania z takiej usługi. Nie jest to obowiązkowe, ale mile widziane. Oczywiście, trzeba zatroszczyć się o dowód dostarczenia takiego dokumentu do firmy.