Lista pytań w sądzie po wynajmie samochodu zastępczego.

pytania po wynajmie samochodu zastępczego sądPrzez wiele lat towarzystwa ubezpieczeniowe nie chciały płacić za wynajem samochodu zastępczego dla poszkodowanego, którego auto uległo kolizji i aktualnie jest naprawiana,  nawet w przypadku jeśli codziennie je używał. Zdaniem towarzystw można przecież korzystać z komunikacji miejskiej a. W pewnym momencie aby nie płacić  wypożyczalniom, ubezpieczalnie zaczęli oferować poszkodowanym auta zastępcze, jednak wcale nie jest to korzystne dla korzystne. Dlaczego? Ubezpieczalnie jak mogą skracają  czas wynajmu auta zastępczego. Towarzystwa ubezpieczeniowe wynajmują auto tylko na kilka dni, nawet jeśli naprawa auta poszkodowanego trwa miesiąc.

Czasem się zdarzy tak że towarzystwo nie chce zapłacić wypożyczalni za wynajem, nawet jeśli wynajem jest dobrze uzasadniony. Wówczas musimy oddać sprawę do Sądu. Towarzystwa ubezpieczeniowe aby utrudnić życie klientom wzywają ich na świadka do Sądu pomimo, że wszystko jest dobrze udokumentowane i żadne dodatkowe pytania nie muszą być już zadawane. Wizyta w sądzie nie musi być straszna wystarczy się przygotować. Poniżej przedstawiamy pytania Sądu zadawane do świadków z kilku naszych spraw sądowych które zdarzyły się na przestrzeni kilku lat naszej działalności.

 

Czy świadek miał możliwość wykorzystywania w czasie najmu pojazdu zastępczego innego pojazdu niż uszkodzony?

Nie.

Iloma pojazdami świadek dysponował w okresie naprawy pojazdy?

Żadnym nie mam innych samochodów.

Kiedy świadek rozpoczął najem pojazdu zastępczego?

Jeżeli w dniu zdarzenia drogowego pojazd nie nadawał się dalszej jazdy pojazd zastępczy został najęty tego samego dnia. Jeśli pojazd został uszkodzony na tyle by dalej mógł się poruszać po drodze to w dniu oddania go do naprawy.

Kiedy świadek poinformował zakład ubezpieczeń o szkodzie?

Przed wynajęciem pojazdu zastępczego, niezwłocznie po zaistnieniu szkody.

Czy świadek pamięta, kiedy i w jaki sposób został poinformowany o kwalifikacji szkody, jako szkody całkowitej?

W formie pisemnej towarzystwo poinformowało o rodzaju szkody.

Czy świadek musiał płacić za wynajem samochodu zastępczego? Jeżeli nie to, dlaczego?

Nie, nie musiałem. Auto z OC sprawcy jest wynajmowane bezgotówkowo i to wypożyczalnia rozlicza się z zakładem ubezpieczeń.

Kiedy faktycznie zakończył się najem pojazdu i dlaczego akurat tego dnia?

Najem zakończył się w dniu obioru własnego, naprawionego pojazdu z warsztatu, jeśli była to szkoda częściowa.

W przypadku szkody całkowitej najem skończył się w momencie możności nabycia nowego pojazdu czyli około tygodnia po otrzymaniu pieniędzy na konto.

Ile faktycznie trwał najem pojazdu zastępczego?

Tyle, co technologiczny czas naprawy pojazdu w przypadku szkody częściowej ponieważ samochód mógł się poruszać po drodze bo miał małe uszkodzenia.

Samochód nie mógł się poruszać po drodze bo miał uszkodzone światła, więc trwał od zgłoszenia szkody do momentu odbioru mojego auta z naprawy.

Do momentu nabycia nowego pojazdu w przypadku szkody całkowitej.

Czy świadek ustalał wysokość stawki za wynajem pojazdu zastępczego? Jeżeli tak to, w jaki sposób? Czy świadkowi została podana wysokość stawki za dobę wynajmu pojazdu zastępczego?

Sprawdzałem ceny w innych wypożyczalniach tam ceny były wyższe. świadek nie ustalał Tabela takich stawek została mi przedstawiona cennik zaakceptowałem.

Czy gdyby świadek musiał zapłacić za wynajem pojazdu zastępczego samodzielnie to skorzystałby z tej samej oferty wynajmu samochodu zastępczego? Jeżeli nie to, dlaczego?

Tak, ponieważ stawki nie są wygórowane, a samochód jest niezbędny do życia codziennego.

Czy świadek porównywał oferty innych wypożyczalni pojazdów?

Tak, stawki były często wyższe w innych wypożyczalniach.

Do jakich celów wykorzystywany był samochód zastępczy?

Pojazd wykorzystywany był głównie do dojazdów do pracy, dowożenia dzieci do szkoły/przedszkola, na rehabilitację, na zajęcia pozaszkolne oraz zajęcia po pracy takie jak zakupy, teatr, siłownia, a także na wyjazdy rekreacyjne poza miasto.

Czy świadek poszukiwał innych ofert wynajmu pojazdu zastępczego w miejscu swojego zamieszkania? Jeśli nie to, dlaczego?

Tak, poszukiwał. Okazało się, iż stawki w całym mieście są tożsame, a ta wypożyczalnia oferowała najbardziej satysfakcjonujący mnie pojazd i warunki wynajmu.

Co kierowało wyborem świadka akurat wypożyczalni pojazdów zastępczych prowadzonej przez powoda?

Brak limitu kilometrów, brak kaucji, możliwość wyjazdu za granicę bez dodatkowych kosztów, ubezpieczenie AutoCasco bez żadnych udziałów oraz ciekawa oferta floty pojazdów, dobra lokalizacja wypożyczalni, możliwość podstawienia pojazdu w umówione wcześniej miejsce.

Ile kilometrów dziennie świadek pokonywał wynajętym pojazdem zastępczym?

Około 120 km dziennie.

Kiedy świadek otrzymał odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu stwierdzenia w uszkodzonym pojedzie szkody całkowitej?

Jeśli dobrze pamiętam to około trzydzieści dni

Jakie czynności świadek podjął w związku z zagospodarowaniem wraku pojazdu i nabyciem nowego?

Zdecydowałem się sprzedać wrak pojazdu za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego, a za otrzymane odszkodowanie nabyłem nowy pojazd.

Czy świadek naprawił uszkodzony pojazd po zaistniałej szkodzie? Jeśli tak to, dlaczego?

Tak, jeżeli pojazd uległ szkodzie częściowej, nie, jeżeli całkowitej. Natomiast, jeśli przy szkodzie całkowitej świadek zdecydował się na naprawę pojazdu znaczy to, iż naprawa jedynie nieznacznie przekraczała wartość pojazdu, a sam pojazd ma duże znaczenie sentymentalne dla świadka.

Czy świadek został poinformowany przez zakład ubezpieczeń o weryfikacji dobowej stawki najmu pojazdu zastępczego w przypadku skorzystania z usług innej firmy?

Tak, oczywiście ale za taką cenę nie można wynająć samochodu nawet dwie klasy niższej, te ceny są nierealne.

Dlaczego świadek nie skorzystał z usługi firmy ubezpieczeniowej w zakresie wynajmu pojazdu zastępczego tylko wynajął pojazd od powoda?

W wypożyczalni z towarzystwa warunki wynajmu były bardzo restrykcyjne np. limit kilometrów, kaucja chyba 1000 zł, brak możliwości wyjazdu za granicę bez dodatkowych kosztów, ubezpieczenie AutoCasco z udziałem własnym. Wypożyczalnia oferowała pojazd tego samego dnia, a od towarzystwa trzeba było czekać tydzień.

Czy świadek podjął kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym przed wynajęciem pojazdu zastępczego od powoda? Jeżeli nie to, dlaczego?

Tak, świadek się kontaktował i poinformował o chęci najmu samochodu.

Czy świadek naprawiał pojazd samodzielnie czy w warsztacie naprawczym?

W warsztacie naprawczym albowiem ten sposób mógł odbyć się bezgotówkowo.

5.00 avg. rating (99% score) - 1259 votes
Zadzwoń do nas