Jeśli zdecydujemy się na zbyt późne zgłoszenie szkody, możemy spodziewać się obniżenia lub odmowy wypłaty odszkodowania. Dlatego, powinniśmy decydować się na tego typu zgłoszenia jak najszybciej. Zdecydowanie, nie opłaca się zbyt długo czekać na zgłoszeniem szkody z OC. Oczywiście, zazwyczaj czas na zgłoszenie szkody, jest określony, ale nie przez wszystkich przestrzegany. Często nawet przez niektórych ubezpieczycieli. Jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W końcu, nawet drobny pokolizyjny defekt może z upływem czasu prowadzić do poważnego uszkodzenia auta i zagrażać bezpieczeństwu w czasie jazdy. A za to już odpowiedzialny jest właściciel samochodu, a nie ubezpieczyciel. Jaki mamy czas na zgłoszenie szkody komunikacyjnej? W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, termin zgłoszenia szkody jest określany w OWU i wynosi zwykle od 1 do 7 dni roboczych od zaistnienia szkody. Jeśli naruszymy te terminy, możemy tego żałować.
Ubezpieczyciel może uznać, że zwlekaliśmy ze zgłoszeniem szkody, aby wyłudzić więcej pieniędzy z tytułu ubezpieczenia. W końcu, im później zgłosimy szkodę, tym szkoda może być większa, ponieważ w związku z upływem czasu uszkodzenie może się powiększać. Jednak, aby faktycznie ubezpieczyciel mógł odmówić wypłaty ubezpieczenia, musi udowodnić związek naruszenia obowiązków przez ubezpieczonego ze zwiększeniem szkody.
Może również pojawić się problem przedawnienia występujący w ubezpieczeniach NNW. Zazwyczaj mamy możliwość wystąpienia o odszkodowanie po zakończonym leczeniu, gdy będziemy już posiadali pełną dokumentacje medyczną i gdy będziemy już znali ostateczny uszczerbek na zdrowiu. Jednak, czasem zdarza się, że poszkodowany występuje o odszkodowanie po 3 latach od takiego zdarzenia. Wtedy ubezpieczyciel zazwyczaj odmawia wypłaty ubezpieczenia, ponieważ stwierdza przedawnienie.