Dostawczy samochód zastępczy z OC sprawcy – wynajem

Dostawczy samochód zastępczy z OC sprawcy – wynajem z oc sprawcy. Byłeś uczestnikiem kolizji? Twój pojazd został uszkodzony nie z Twojej winy? Wiedz, że istnieje możliwość byś bezpłatnie wynajął dostawcze auto zastępcze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące takiego najmu.

Komu przysługuje bezpłatny dostawczy samochód zastępczy?
Przysługuje on właścicielowi pojazdu, którego samochód został uszkodzony z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Koszty najmu zostaną sfinansowane z polisy OC sprawcy.

Czy trzeba prowadzić firmę lub używać auta do celów zarobkowych, by móc skorzystać z takiej usługi?

Absolutnie nie. Co prawda przez dość długi czas zakłady ubezpieczeń nie chciały płacić za wynajem dostawczych pojazdów zastępczych z OC sprawcy, jeśli sprawa dotyczyła osób prywatnych. Jednakże w listopadzie 2011 roku Sąd Najwyższy orzekł, iż również osoba fizyczna ma pełne prawo zażądać ów świadczenia. Podkreślono, że istotną stratą moralną, która jest równoważna ze stratą materialną w przypadku firm, jest niemożność codziennego jeżdżenia samochodem do pracy, odwożenia dzieci do szkoły, czy odwiedzania chorego członka rodziny. Co ważne, ubezpieczalnia nie ma prawa argumentować swojej odmowy tym, że osoba poszkodowana może wykonywać wszystkie wymienione czynności, korzystając z komunikacji miejskiej.

Jak wygląda procedura wynajmu dostawczego samochodu z oc sprawcy?

Przede wszystkim należy  się zgłosić do naszej wypożyczalni i sporządzić niezbędne dokumenty. Później wystarczy jedynie wybrać odpowiednie dostawcze auto zastępcze z naszej oferty i korzystać z niego przez cały czas naprawy własnego pojazdu.

Auto nie jest naprawiane, gdyż warsztat czeka na dostawę potrzebnych części. Czy w takiej sytuacji przysługuje bezgotówkowy wynajem dostawczego auta zastępczego? Oczywiście. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku ma w obowiązku pokryć z jego polisy OC koszty najmu pojazdu zastępczego za cały okres wyłączenia uszkodzonego samochodu z użytkowania. Tyczy się to,zatem nie tylko samej naprawy, ale i np. oczekiwania na części, czekania w kolejce do odpowiedniego mechanika, i tym podobne.

Czy jest obowiązek wybrać wypożyczalnie wskazaną przez zakład ubezpieczeń?

Nie. Osoba poszkodowana ma pełne prawo wyboru firmy, z której otrzyma dostawczy samochód zastępczy nawet,jeżeli koszty takiej usług będą wyższe, niż tej, wskazanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Czy ubezpieczyciel może narzucić jakiekolwiek limity w korzystaniu z dostawczego auta zastępczego?

Nie. Poszkodowany w kolizji może dowolnie korzystać z pojazdu zastępczego. Zakład ubezpieczeń nie ma prawa narzucać limitu kilometrów czy godzin, w których można użytkować pojazd.

Czy potrzeba gotówki?

Absolutnie nie. W Auto Etapia oferujemy wynajem dostawczych samochodów zastępczych całkowicie bezgotówkowo. Zapłatę za wynajęty pojazd natomiast uiści zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku w ramach jego polisy OC. Ponadto, wszystkie formalności związane z wypożyczeniem, bierze na siebie nasza wypożyczalnia. Klient tylko przyjeżdża, składa potrzebne podpisy, korzysta z bezpłatnego auta zastępczego i oddaje go po zwrocie swojego pojazdu.

5.00 avg. rating (99% score) - 753 votes
Zadzwoń do nas