Wynajem z OC sprawcy

Wynajem z OC sprawcy czyli auto zastępcze z OC kiedy i na jak długo można wypożyczyć?

wynajem z oc sprawcyJeszcze kilka lat temu z wynajem z OC sprawcy po wypadku czy drobnej kolizji było jak z Yeti, ktoś o nim słyszał, aczkolwiek nikt nigdy go nie zobaczył. Towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały wypłaty odszkodowania za użytkowanie innego wypożyczonego pojazdu podczas naprawy rozbitego auta. W większości takich wypadków zasłaniały się tym, że naprawiane auto nie było wykorzystywane w celach zarobkowych oraz dostępem poszkodowanego do komunikacji miejskiej. W 2011 roku sytuacja jednakże uległa przemianie, gdyż Sąd Najwyższy podjął decyzję, w której zakwestionowano powyżej napomknięte praktyki zakładów ubezpieczeniowych. Więc, jeśli Twój pojazd został niesprawny i wymaga naprawy z OC sprawcy nie wahaj się skorzystać ze swoich uprawnień wynajem z oc sprawcy to rozwiązanie dla Ciebie.

Odszkodowanie za brak auta

Utrata auta w konsekwencji wypadku drogowego sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Za szkodę tę honorowany jest dopiero wypożyczanie auta zastępczego. Znaczy to, że nie wolno domagać się od ubezpieczalni wypłaty, za które można by było wynająć auto. Gotówkę odzyska się dopiero, gdy samochód zastępczy zostanie naprawdę wypożyczony.

Auto zastępcze z OC sprawcy

Starczy sekunda nieuwagi innego uczestnika ruchu i Twój pojazd jest naruszony, a na domiar tego może wymagać renowacji, która potrwa, przynajmniej parę dni. Opłaty takiego remontu pozostaną pokryte oczywiście z OC sprawcy, tak samo jak użyczenie pojazdu zastępczego. Podczas zgłaszania szkody warto od razu poprosić o użyczenie auta zastępczego lub pokrycie kosztów takowego najmu. Pamiętaj, że jako poszkodowany nie musisz w tym momencie specjalnie udowadniać ubezpieczalni potrzeby posiadania pojazdu zastępczego. Wynajem z oc sprawcy to rozwiązanie dla osób którym naprawdę potrzebny jest samochód zastępczy.

A kiedy samochód zastępczy nie przysługuje?

Firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić zwrotu kosztów najmu w ramach wynajmu z OC sprawcy w razie, kiedy wydatki poniesione na najem samochodu zastępczego okażą się ostatecznie bezcelowe i ekonomicznie nieumotywowane. Może się w samej rzeczy tak zdarzyć wrazie, gdy w rodzinie znajduje się kolejny pojazd, który można by wykorzystać na okres renowacji naruszonego auta. Musi to być jednak takie auto, które nada się do takich samych zamysłów, co to reperowane i nikt z rodziny nie ucierpi, jeśli rozpoczniesz go używać. Tytułem przykładu, jeśli zepsuciu uległ Twój dostawczy Renault, a posiadasz jeszcze osobowego Forda, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić zwrotu kosztów wynajmu. Z kolei, jeżeli uszkodzeniu uległ osobowy Opel, a Twoja rodzina dysponuje wciąż osobową Skodą, jednakże Twoja Partnerka dojeżdża nim na co dzień do pracy to towarzystwo ubezpieczeniowe także nie może odmówić Ci zwrotu kosztów najmu.

Samochód zastępczy tylko  jaki?

Wypożyczając pojazd zastępczy z OC sprawcy pamiętaj, że nie musi być on lepszej klasy niż Twój pojazd. Może to być tylko auto tego samego segmentu albo niższego. W przeciwnym razie koszty wynajmu zostaną zwrócone jedynie do wysokości, w której zmieściłoby się wypożyczenie auta tej samej klasy. Następną sprawą jest cena za wypożyczenie samochodu. Zupełnie ma prawa ona przekraczać średnich stawek ważnych na regionalnym rynku. Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do wypożyczalni, która współdziała z towarzystwem zakładem ubezpieczeniowym sprawcy i podać jej numer szkody z OC. Firma taka zorganizuje resztę formalności z ubezpieczalnią, ażeby Tobie został wyłącznie czas by cieszyć się wypożyczonym samochodem zastępczym z oc sprawcy.

Jak długo można jeździć autem zastępczym?

Samochód zastępczy należy się na czas naprawy uszkodzonego auta. W wypadku szkody częściowej przysługuje on od dnia wypadku aż do dnia, w którym odbierze się swój naprawiony samochód z warsztatu. Niestety, często zdarza się, że zakłady naruszają tę zasadę i zwracają opłaty wyłącznie za czas technologicznego, a nie rzeczywistego czasu reperacji pojazdu. Kłopotu by nie było gdyby nie fakt, że technologiczny okres naprawy uwzględnia np. wyczekiwania na części przydatne do naprawy czy wysychania polakierowanych fragmentów karoserii. Natomiast w przypadku, gdy twój samochód zostanie niezwykle mocno uszkodzony, zakład ubezpieczyciel z całą pewnością stwierdzi szkodę całkowitą . W takiej sytuacji możesz korzystać z auta zastępczego od dnia zgłoszenia szkody, do czasu wypłaty odszkodowania.

Samochód zastępczy z AC/Assistance

Całkowicie odmiennie kwestie się mają w sytuacji najmu pojazdu zastępczego w ramach polisy dobrowolnej. Nader często zdarza się, że w sytuacji umów autocasco jest zapis mówiący o wynajmie takiego pojazdu w ramach polisy na maksymalnie 3 lub 4 dni. A równie często zdarza się, że złożone naprawy mogą potrwać nawet miesiąc. Powinno się, przeto zwrócić na to uwagę w czasie podpisywania umowy wynajmu z oc sprawcy, a także na to czy owy zakład ubezpieczeń wskazuje konkretne przedsiębiorstwa, od których można wypożyczyć pojazd zastępczy, bowiem, jeśli skorzystasz z usług innej wypożyczalni, zwrot kosztów może być utrudniony. Wynajem z oc sprawcy jest jednak darmowy i bezgotówkowy.

5.00 avg. rating (99% score) - 4591 votes
Zadzwoń do nas