Popularny za oceanem w Niemczech czy też w Anglii to jednak w Polsce niewiele o nim słyszało. Car-sharing w najprostszym tłumaczeniu to dzielenie się samochodem można to porównać do ściągania plików z internetu za pomocą torrentów. Pierwsze skojarzenie dotyczy udostępniania auta przez prywatną osobę – tak też było na samym początku.
Na dzień dzisiejszy jest to system wypożyczania samochodów obowiązujący już w 600 miastach na całym świecie. Na ten moment skorzystało z niego już 2 miliony osób, a jego popularność stale rośnie.
Samochód wynajęty w wypożyczalni bądź w formule P2P
Wszyscy doskonale wiemy, jak działają wypożyczalnie samochodów i kiedy można z ich usług skorzystać. Inną sprawą jest fakt, że nie zawsze staje się to możliwe. Z własnego auta ponoć – średnio- korzystamy zaledwie godzinę dziennie stąd opcja P2P, person to person. Jest to potoczna nazwa niekomercyjnej wersji car-sharingu, w której ludzie pożyczają swoje samochody innym kierowcom na krótki czas. Zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się to rozwiązanie w Stanach Zjednoczonych.
Warto dodać, że zaufanie P2P to podstawa. Wobec czego użytkownicy tej niekomercyjnej wersji systemu udostępniania aut komunikują się ze sobą przy pomocy specjalnych portali. Część z nich działa już w Polsce. Można na nich zarejestrować swoje auto, które to zechcemy wypożyczać lub znaleźć w naszej okolicy samochód do pożyczenia za pieniądze od osoby prywatnej.
Samochody wypożyczane na minuty
Na obecną chwilę w 27 państwach dominuje model komercyjnego car-aharingu. Wypożyczane auta należą do firm, a zarezerwować je na określony termin, czy wypożyczyć można za pomocą specjalnych aplikacji na telefon. To właśnie do nich podaje się termin wypożyczenia, miejsce oraz typ samochodu.
Pierwszy car-sharing eksperymentowi rozpoczął się w Wielkiej Brytanii 38 lat temu. Jego założeniem było udostępnianie jedyne miejsca w swoim aucie. Kolejne kraje, które zainteresowały się uruchomieniem tego systemu to Niemcy i Szwajcaria. Dziś największa wypożyczalnia car-sharingowa działa w USA i do dyspozycji swoich klientów ma 11 tysięcy samochodów. Podobne możliwości – wypożyczenia samochodów osobowych na godziny – proponuje wiele firm świadczących komercyjne usługi najmu aut. Jednak nie posiadają one aplikacji na telefon, ale efekt jest podobny. Konieczne staje się skontaktowanie i zapytanie o ceny oraz dostępne samochody w flocie.
Wypożyczenie samochodu w systemie car-sharingu
Do systemu car-sharingu chce włączyć się również Szczecin. Początkowo zapowiedziała udostępnienie na potrzeby mieszkańców 500 samochodów. Będzie to docelowo flota składająca się z nowych aut, którymi zarządzać będzie stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego.
Szacuje się, że system ruszy w tym roku – ostatecznie mają o tym zadecydować radni miasta. Wstępne założenia przewidują liczne ulgi w tym, bezpłatne parkowanie w centrum, specjalnie dla użytkowników miejskiego samochodu zarezerwowany parking, a nawet zgoda na jazdę buspasami.
Wypożyczenie samochodu na godzinę, przykładowo w Anglii kosztuje 6 funtów, a cały dzień wypożyczenia to 60 funtów. Jakie stawki będą obowiązywać w Polsce? Tego jeszcze nie wiadomo. Jednak możecie być pewni, że nasze usługi zostaną poszerzoną o tą opcję.