Odszkodowanie postojowe dla taksówkarzy

samochód zastępczy taxiOdszkodowanie postojowe obejmuje wypadki i kolizje, która zdarzy się na samochodzie wykorzystywanym do działalności gospodarczej takim jak na przykład taxi przewóz osób, towarów czy też użytkowanych w szkołach nauki jazdy. Przy szkodach samochodowych mamy do czynienia z 3 możliwościami:

  • Szkoda częściowa – pojazd pozostaje jezdny
  • Szkoda częściowa – pojazd uszkodzony zabrany dowód rejestracyjny
  • Szkoda całkowita na pojeździe

Sposób liczenia czasu wypłaty za przestój samochodu jest uzależniony od typu szkody jaka została mu dokonana. W przypadku szkody częściowej, gdzie uszkodzenia są tak małe, że nie utrudniają jazdy samochodem, na pieniądze możemy liczyć od 3 do 5 dni. Jest to czas, w którym ma dojść do regeneracji technicznej poniesionej straty. Jeśli pojazdem nie możemy się poruszać ponieważ ma pęknięty klosz lampy, zablokowane drzwi, lub inne ważniejsze zniszczenia, postojowe liczone jest od zgłoszenia szkody do całkowitej naprawy samochodu o ile taka jest finansowo korzystna. Warto podkreślić, że w okres postojowego wchodzi ponadto oczekiwanie na oględziny, na złożenie kosztorysu, zamówienie części zamiennych i techniczny czas renowacji. Ubezpieczyciel może również zażądać pomocniczych oględzin po pracach blacharskich, co także przedłuża czas naprawy oraz wlicza się do okresu postojowego. W przypadku wystąpienia szkody całkowitej zazwyczaj naprawa jest ekonomicznie nieopłacalna. Wtedy, okres postojowego liczony jest od chwili zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela do daty wypłaty środków pieniężnych. Tutaj jeszcze o jednej ważnej rzeczy musimy pamiętać i wiedzieć. Jeśli pozostałości po pojeździe stanowią ogromną sumę w porównaniu do wartości jaką otrzymujemy z tytułu odszkodowania, możemy także zobligować ubezpieczyciela do zagospodarowania wraku. Jednocześnie, w takiej sytuacji czas postojowego nam się wydłuża.

Jak wyliczyć odszkodowanie postojowe?
Gdy już wiemy jak wygląda okres odszkodowania postojowego dla poszkodowanego, możemy przejść do precyzyjnych wyliczeń. Najlepiej wyliczyć stawkę dzienną. Najprzydatniejszą metodą jest wydruk z kasy fiskalnej za ostatnie 3 miesiące, wyszczególnienie średniego dziennego zarobku oraz średniego dziennego kosztu osiągnięcia tego zarobku oraz gotowe. Nie zawsze jednak możliwe jest wykonanie takiej przeliczeń. Na przykład może się zdarzyć, że działalność Taxi przed wypadkiem była zawieszona, osoba pokrzywdzona pozostawała na dłuższym urlopie bądź zaistniały inne sytuacje losowe wykluczające taki sposób obliczenia. Aby uniknąć błędów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Kancelaria Odszkodowawcza Cito pomoże precyzyjnie wyliczyć odszkodowanie za postojowe dla osób prowadzących działalność taxi.
Odszkodowanie dla taksówkarzy

W przykładu zwykłej stłuczki, zazwyczaj nie ma większych problemów przy załatwianiu formalności. Szczególnie, jeśli obydwie strony potrafią się pogadać. Czasem może dojść jednak do nietypowej sytuacji, gdy sprawcą wypadku jest zwierzyna albo samolot.
Taka nietypowa sytuacja zdarzyła się niedawno. Startujący samolot uległ usterce. Przy delikatnym starcie zaczął nagle spadać, co spowodowało zniszczenia jadących pojazdów. Oczywiście, mamy tu do czynienia ze szkodą całkowitą. Samochód kompletnie nie nadaje się do regeneracji. Linie lotnicze posiadają konieczne ubezpieczenia. W tym przypadku z wypłatą odszkodowania nie powinno być większych problemów. Oczywiście, ten przypadek nie należy do najtrudniejszych, ponieważ samolot został zidentyfikowany. W takiej sytuacji pozostaje jedynie zgłoszenie roszczenia do podmiotu odpowiedzialnego. W przypadku, uszkodzonym samochodem była taksówka. W takiej sytuacji, taksówkarz oprócz zwykłego odszkodowania, może również domagać się odszkodowania za postojowe. Jest to rekompensata za czas wyłączenia z użytkowania samochodu służącego, który służy do celów zarobkowych.

5.00 avg. rating (99% score) - 1570 votes
Zadzwoń do nas