Gdy miałeś wypadek pamiętaj o możliwości wynajęcia auta zastępczego.
W sytuacji, gdy po zdarzeniu drogowym Twój pojazd nie jest w pełni sprawny, niezbędne może okazać się wypożyczenie auta zastępczego. Obecnie jest to standard, a fakt korzystania z OC sprawcy powoduje, iż bez zbędnych wydatków możesz wciąż być zmotoryzowanym uczestnikiem ruchu na drodze, bez konieczności zmiany planów i przyzwyczajeń. Powinieneś tylko dopilnować kilku elementów, by wynajem odbył się bez zbędnych komplikacji oraz zgodnie z zasadami.
Auto zastępcze nie tylko dla poszkodowanego, ale również dla sprawcy wypadku
Rok 2014 był dla Policji z województwa zachodniopomorskiego nie lada wyzwaniem pod względem kolizji. Zgłoszono ich 14 932, co tylko potwierdza skalę problemu, którego konsekwencje mogą być różnorodne. Zdarza się, że uszkodzenia pojazdu nie są tak rozległe i pozwalają na kontynuację podróży. Przykładem jest lekko zarysowany lakier lub innego rodzaju otarcie. Niestety większe szkody zwykle wykluczają samochód z ruchu. Jeśli jest możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego zarówno wtedy, kiedy jest się poszkodowanym, jak i wtedy, gdy jest się sprawcą zdarzenia drogowego, to, dlaczego by z niej nie skorzystać?
Warto, zatem pamiętać o samochodzie zastępczym:
- z OC sprawcy. Podstawą w tym przypadku, jest wezwanie policji lub spisanie jednakowych oświadczeń,a następnie zgłoszenie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy szkody. Ponadto przedkłada się wszystkie dodatkowe informacje, takie jak numer szkody oraz numer polisy.
- gdy sprawca nie ma OC to ochronę zapewnia Cię ubezpieczyciel, z którego usług korzystasz oraz UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Nie ma się, co przejmować, ponieważ to również korzystne rozwiązanie, ponieważ zapewnia dostęp do auta zastępczego.
- kiedy natomiast Ty spowodujesz stłuczkę,także masz możliwość skorzystania z samochodu zastępczego. Sytuacja taka, co prawda nieczęsto omawiana jest przy okazji wynajmów, niemniej jednak auto się należy pod warunkiem, że Twoja polisa AC uwzględnia koszt wynajęcia auta. Sprawdź, zatem pod tym względem swoją obecną umowę z firmą ubezpieczeniową.
Podstawowym warunkiem skorzystania z pojazdu zastępczego zarówno w Szczecinie, jak i innych miastach, jest dobranie samochodu tej samej klasy, co pojazd uszkodzony, lub ewentualnie niższej. Mając na uwadze oferty z lokalnych wypożyczalni, można mieć pewność, iż bez problemu znajdzie się taki samochód, który nie będzie w zbudzać żadnych wątpliwości Twojego zakładu ubezpieczeń, a Tobie, bez dodatkowych kosztów da komfort podróżowania.
Samochód zastępczy formalności zostaw wypożyczalni
W każdym ze wspomnianych przypadków formalności warto zostawić wypożyczalni samochodów zastępczych. Tam pracownicy zajmą się nie tylko uzupełnieniem potrzebnych dokumentów, ale również kontaktem z firmą ubezpieczeniową. Jest to ogromne udogodnienie, gdyż w większości przypadków jedynym formularzem, jakie ma się w zasięgu ręki jest protokół z wypadku załączony do atlasu drogowego, a samo czekanie na wysłannika z ubezpieczalni może się okazać dłuższe niż przewidujesz. Kompleksowa pomoc w kwestii korzystania z samochodu zastępczego obejmuje również dogodną możliwość podstawienia auta we wskazane przez Ciebie miejsce. Znaczy to, że bez zmiany planów możesz spokojnie kontynuować swoją podróż lub inne, codzienne czynności zarówno służbowe jak i prywatne.
Wypożyczalnie samochodów ze Szczecina, bazują przede wszystkim na doświadczeniu w zakresie wynajmu samochodów zastępczych, dlatego też są w stanie profesjonalnie udzielić pomocy już na każdym z etapów współpracy. Warto, więc zapisać sobie w telefonie numer do wynajmującego jeszcze zanim zdarzy się kolizja, aby w przypadku zdarzenia drogowego móc bezzwłocznie rozpocząć działania. Co więcej firma ubezpieczeniowa nie ma prawa narzucić obowiązku wybrania wskazanej przez niego wypożyczalni, stąd też do wyboru masz wszystkie wypożyczalnie, jakie znajdują się w Szczecin, oraz które nie powodują zawyżenia stawek obowiązujących na lokalnym rynku. Rozsądny wybór spowoduje, że nie narazisz się ubezpieczalni oraz nie wzbudzisz żadnych jego zastrzeżeń.
Kiedy trzeba oddać auto do wypożyczalni?
Przez wzgląd na ciągle zmieniające się potrzeby użytkowników warunki wynajmu samochodów zmieniają się na korzyść wynajmującego. Aktualnie nie ma potrzeby specjalnego umotywowania wynajmu, wystarczy sama potrzeba korzystania z auta w życiu codziennym. Z wypożyczonego auta możesz korzystać aż do momentu, gdy Twój pojazd zostanie zupełnie naprawiony oraz odebrany z warsztatu. Innymi słowy rzeczywisty czas wynajmu trwa od chwili udostępnienia auta zastępczego do czasu odebrania Twojego auta z warsztatu. Okazuje się być to niezwykle wygodnym rozwiązaniem, skrojonym na miarę potrzeb dzisiejszych kierowców.
Natomiast więcej informacji na temat samochodów zastępczych przeczytać można na stronie internetowej.