Wielu kierowców zależy na tym, aby na zakupionym baku paliwa pokonać, jak najwięcej kilometrów. W końcu ostatnie wydarzenia pokazują, że ceny paliwa rosną, a tylko nielicznie pamiętają okres, w którym za litr można było zapłacić poniżej czterech złotych. Mimo, iż analitycy zapowiadają spadek cen to ciągle zależy nam na oszczędności.
Z wypożyczalni zawsze dostajesz samochód zatankowany
Klienci decydujący się na wypożyczenie samochodu dostają zatankowane wozy, a wypożyczalnia oczekuje, że zatankowane do niej wrócą. To ile paliwa klient w międzyczasie zużyje – to jego sprawa. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci jeździć dobrze i tanio. Poznaj nasze sztuczki.
Auta przygotowane na wynajem długoterminowy
Współczesne samochody nie palą dużo – nawet też z mocnymi silnikami. Nie palą dużo w porównaniu do aut z początków motoryzacji. Przykładowo, pierwszy masowo produkowany model – Ford T spalał piętnaście litrów na sto kilometrów. A z kolei prędkość, którą osiągał, dziś można śmiało nazwać zawrotną. Otóż, na liczniku miał niecałe siedemdziesiąt kilometrów na godzinę. Doceniajmy zatem nasze współczesne, ekonomiczne a zarazem ekologiczne samochody. Zaleca się w mądry sposób korzystać z nowinek technicznych, które pomogą obniżyć zużycie paliwa. Jedną z nich będą odpowiednio opony – zdecydowanie warto w nie zainwestować i dlatego nasze pojazdy wyposażyliśmy w opony wysokiej klasy. Warto dodać, że w uzasadnieniu tego zakupu pomóc mogą liczne wyliczenia ekspertów. A jak wiadomo te nie pozostawiają żadnych złudzeń – dobra, nowa opona to nawet o dwadzieścia procent niższe spalanie. Wobec czego to wydatek, który bardzo szybko się zwraca. Jeżeli chodzi o efektywność paliwową to opony można sprawdzić na etykietach Parametr A gwarantuje nie tylko najwyższą przyczepność, ale także niski opór toczenia i niższe spalanie paliwa.
Tania jazda autem wynajętym, zastępczym, firmowym, a nawet własnym zawsze jest opłacalna
Ekonomiczny styl jazdy – eko driving to u wielu mężczyzn wywołuje automatycznie sprzeciw i złe skojarzenia, mało dynamiczna jazda, której zasady odbierają przyjemność prowadzenia auta. Jednak ekonomiczna jazda wcale nie musi być nudna!
Nudne na pewno nie będą rekordy zużycia paliwa. Przykładowo polski rekord to zredukowanie spalania do 1,89 1/100 km. Czy jest to możliwe? oczywiście. Jest kilka naczelnych zasad eco drivingu. Możecie je wypróbować choćby na pojazdach z naszej wypożyczalni samochodów os0obowych. Ponadto jest to w pełni bezpieczna jazda, która przynosi korzyści.
Poniżej 3 jej złote zasady.
- Podstawa to odpowiedni bieg – jazda na najwyższym z możliwym biegu, na najniższych obrotach. Musisz jednak dbać o to, by obroty silnika benzynowego były niższe niż 1000 obr/min i kolejny bieg wrzucaj przy obrotach przekraczających pozom 2500 obr/min.
- Przyspieszenie – to duże zaskoczenie, ale ta zasada łamie stereotypy. Pedał gazu trzeba zdecydowanie wciskać, by jak najmocniej przyspieszać do zamierzonej prędkości. W praktyce może to oznaczać większe zużycie paliwa, ale w dużo krótszym czasie- zupełnie odwrotnie jest w przypadku ślamazarnej jazdy, z którą błędnie myśli się eco driving.
- Kolejna zasada – tryb dryfowania – polega na tym, by jeździć na jałowym biegu – jeżeli wiesz, dokąd chcesz dojechać, lekko wytracając prędkość. I jeżeli warunki na drodze na to pozwalają to wybieraj hamowanie silnikiem.
Wynajmujesz busa lub duże auto – pozbądź się zbędnego balastu
Z kolei na koniec nieco bardziej z banalnych naszych porad – zrzuć po prostu balast. Zaleca się, abyś przejrzał swój bagażnik i wypakuj z niego wszystkie zbędne rzeczy. Ciężkie zakupy wożone z miejsca na miejsce, narzędzia ogrodowe – to one bardzo często zajmują sporo miejsca w samochodach. Każde dodatkowe 100 kg to pół więcej litra spalanego paliwa. Zdejmij też bagażnik z dachu – oprócz obciążenia to również dodatkowy opór aerodynamiczny. Wypożyczanie auta w połączeniu z ekonomią jazdy – zwłaszcza z perspektywy niewielkiej firmy – wydaje się być dość ekonomicznym rozwiązaniem. Dlaczego? O tym dowiesz się w kolejnych naszych wpisach.