Narzekasz na wysokie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych? Jesteś przekonany, że w razie stłuczki niewiele dostaniesz i będziesz skazany wyłącznie na siebie? Zamiast narzekać poznaj już teraz swoje prawa i sprawdź, co Ci się należy z OC sprawcy kolizji.
Bardzo często zdarza się, że skutki wypadku są o wiele poważniejsze niż się wydaje i nie dotyczą tylko majątku, ale i zdrowia. W chwili zdarzenia z reguły działają emocje oraz adrenalina, zatem nie odczuwa się aż tak bólu, ale warto jest iść do lekarza i zrobić niezbędne badania. Mocne uderzenie może spowodować nawet zwichnięcie kręgosłupa czy inne poważniejsze stłuczenia. Nie mówiąc już o urazach psychicznych, które często wymagają pomocy specjalistów. Zatem warto znać swoje prawa, albowiem lista świadczeń, na jakie możesz liczyć w razie jakiegokolwiek zdarzenia wcale nie kończy się na odszkodowaniu za naprawę samochodu. Sprawdź, co jeszcze Ci się należy z OC sprawcy.
Odszkodowanie za naprawę uszkodzonego mienia
Jeśli w wyniku stłuczki lub wypadku Twój pojazd został uszkodzone to należy Ci się odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń sprawcy kolizji. Z założenia powinno ono pokryć wszelakie koszty związane z naprawą auta. Stąd też to Twoim obowiązkiem jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem sprawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakład ubezpieczeń powinien zakończyć likwidację szkody w ciągu maksymalnie 30 dni od daty zgłoszenia.Ponadto do wyboru istnieją dwa sposoby likwidacji szkody.
Rozliczenie gotówkowe
Czyli inaczej wariant kosztorysowy. Statystyki mówią, że ok. 70% odszkodowań rozliczanych jest właśnie w taki sposób. W tym wariancie to poszkodowany decyduje, w którym warsztacie chciałby naprawić swój pojazd. Po zgłoszeniu szkody następuj zazwyczaj spotkanie z rzeczoznawcą ubezpieczyciela, który nie tylko dokona oględzin auta, ale również zgłosi towarzystwu wszystkie powypadkowe usterki. Na tej podstawie zakład ubezpieczeń dokona wyceny i zaproponuje wysokość odszkodowania. Pieniądze dostaje się na konto. Jest to tak zwana kwota bezsporna. Warto też zwróć uwagę, czy przy ustalaniu kosztorysu ubezpieczyciel nie brał pod uwagę ceny części zamiennych zamiast oryginalnych.
Rozliczenie bezgotówkowe
W tym wariancie towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, ale można go oczywiście poprosić o przedstawienie ów rozliczenia. W tej opcji to Ty wybiegasz warsztat z listy ubezpieczyciela. Jeśli uważasz wycenę za zbyt małą, niezależnie od sposobu rozliczenia z ubezpieczycielem, zawsze możesz się od niej odwołać.Jeśli natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci ugodę, a Ty ją podpiszesz, zamkniesz sobie w ten sposób drogę do dochodzenia jakichkolwiek roszczeń.
Samochód zastępczy
Bardzo często zdarza się, iż w wyniku stłuczki pojazd będzie unieruchomione przez kilka lub nawet kilkanaście kolejnych dni. Czym masz, zatem jeździć do czasu zakończenia naprawy? Otóż przysługuje Ci auto zastępcze.
Jeśli auto jest Ci niezbędne by przykładowo dojeżdżać, co dzień do pracy bądź odwozić dzieci do przedszkola, poinformuj o tym towarzystwo sprawcy wypadku. Być może współpracuje ono z jakąś konkretną siecią wypożyczalni i będziesz mógł skorzystać z takiego samochodu bezgotówkowo. Podobnie jest w przypadku naprawy uszkodzonego samochodu. Nie będziesz musiał płacić firmie za wynajem, zrobi to za Ciebie ubezpieczyciel. Możesz również wynająć samochód na własną rękę, a po zakończeniu wynajmu przedstawić zakładowi ubezpieczeń rachunek. Pamiętaj jednak, by wypożyczony samochód nie był wyższej klasy niż Twój.
Holowanie pojazdu
Gdy stłuczka jest na tyle poważna, że Twój pojazd nie jest w sanie pojechać dalej koniecznie musisz wezwać lawetę, która odholuje Twoje auto bezpośrednio do warsztatu. Skontaktuj się, zatem z ubezpieczycielem sprawcy i poproś o pomoc. W ten sposób zaoszczędzisz również swój czas na rozliczanie faktur za wykonaną usługę. Obecnie, niemal każdy większy zakład ubezpieczeń ma podpisaną umowę z firmami zajmującymi się holowaniem.
A co w sytuacji, gdy infolinia ubezpieczyciela będzie nieczynna lub nie będzie w stanie zapewnić Ci pomocy drogowej? Otóż zawsze możesz wezwać pomoc drogową na własną rękę. Co prawda będziesz musiał zapłacić za usługę z swojej kieszeni, jednakże po przedstawieniu faktury ubezpieczycielowi masz pełne prawo domagać się zwrotu kosztów.
Utrata wartości handlowej
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma w obowiązku zrekompensować całą szkodę. W związku z tym, odszkodowanie musi zawierać nie tylko koszty naprawy pojazdu, ale również kwotę odpowiadającą utraconej wartości handlowej pojazdu.
By móc otrzymać zwrot kosztów z tytułu utraty wartości handlowej, musisz zgłosić firmie ubezpieczeniowej takowe roszczenie, jednak powinieneś pamiętać, że ubytek wartości handlowej oblicza się jedynie dla aut osobowych, których wiek nie przekracza 6 lat.Obliczanie utraty wartości handlowej dla starszych samochodów możliwe jest wyłącznie w wyjątkowych przypadkach eksploatacji np. szczególna wartość historyczna. Ponadto roszczenia związane z utratą wartości handlowej możesz składać tylko i wyłącznie w sytuacjach, gdy nie została orzeczona szkoda całkowita.
Zwrot utraconych korzyści
Jeżeli w wyniku zaistniałego zdarzenia okaże się, że jesteś tymczasowo niezdolny do pracy, ZUS wypłaci Ci świadczenia chorobowe. Jednakże prócz tego przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy za utracone dochody. Utracone, czyli te, które mógłbyś zarobić, gdyby nie doszło do wypadku.
Np., jeżeli jesteś kierowcą taksówki i po wypadku przez 3 tygodnie nie mogłeś wykonywać swojego zawodu, masz prawo domagać się zwrotu utraconych w ten sposób zarobków. Taka rekompensata jest wypłacana bez uwzględniania formy zatrudnienia.
Zwrot kosztów leczenia
Jak się okazuje to do Ciebie należy decyzja, czy skorzystasz z publicznej placówki medycznej czy też prywatnej. Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zwrotu kosztów leczenia w prywatnej placówce medycznej jedynie w sytuacji, kiedy udowodni, że nie były one ani uzasadnione ani celowe. Jeśli natomiast będzie chciał zakwestionować rachunki za leczenie w takowej placówce to powinien przedstawić konkretne argumenty. W ramach tego roszczenia możesz również zgłosić się do zakładu ubezpieczeń po zaliczkę na poczet kosztów leczenia. Co istotne, w grę wchodzi tutaj również zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji za granicą!
Co więcej, jeśli ubezpieczyciel odmówi zwrotu kosztów rehabilitacji, możesz zwrócić się o ich zwrot na podstawie art. 442 (1) k.c., zgodnie, z którym okres przedawnienia roszczeń, co do znacznej części wypadków drogowych powodujących urazy ciała wynosi nawet 20 lat!
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne
Trauma i przeżycia związane z kolizją są często tak silne, iż odciskają trale piętno na ludzkiej psychice. Świadczenie za doznaną krzywdę i cierpienie psychiczne można uzyskać, gdy np. na skutek zdarzenia odniosłeś ciężkie i trwałe uszkodzenia ciała,masz ograniczone możliwości wykonywania podstawowych czynności życiowych,Twoje cierpienia w związku z leczeniem i rehabilitacją były znaczne bądź na skutek wypadku straciłeś widoki na przyszłość W takim wypadku nie będzie to odszkodowanie, tylko zadośćuczynienie. Co ciekawe o taką formę odszkodowania mogą ubiegać się nie tylko osoby bezpośrednio poszkodowane w wypadku, Jeśli podczas zdarzenia straciłeś kogoś bliskiego, także możesz ubiegać się o zadośćuczynienie za doznaną w związku z tym krzywdę.
Renta wyrównawcza i tymczasowa
Jeżeli w zaistniałym wypadku całkowicie bądź częściowo utraciłeś zdolność do pracy, lub zwiększyły się Twoje potrzeby, możesz ubiegać się o rentę wyrównawczą bądź tymczasową. Jeśli natomiast w dalszej perspektywie masz szansę na powrót do zdrowia, możesz ubiegać się o rentę czasową. Z kolei, gdy uszkodzenia ciała są nieodwracalne, należy Ci się renta stała. Wysokość renty zazwyczaj ustala się na podstawie różnicy pomiędzy dochodami uzyskiwanymi przed wypadkiem, a tymi po wypadku. Od zarobków przed wypadkiem odejmuje się ponadto rentę z ZUS.
Zamiast renty możesz także wystąpić o jednorazowe odszkodowanie, czyli kapitalizację renty. Na taką formę świadczenia decydują się zazwyczaj takie osoby, które w wyniku zdarzenia drogowego stały się niepełnosprawne. Jak wynika ze statystyk, większość poszkodowanych w wypadkach drogowych ograniczają likwidację szkody do naprawy uszkodzonego auta i nawet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że z OC przysługuje im dużo innych świadczeń. Ale czy wato tak naprawdę się o nie starać? Oczywiście, ze tak! Samo zgłoszenie niewiele kosztuje, a potencjalne korzyści mogą zdecydowanie pomóc.